پیوند های مهم
نظر سنجی
نظرسنجي غير فعال مي باشد
صفحه اصلی > امورات تابعه > امور آب و فاضلاب الشتر 

 

معرفي شهرستان الشتر                                                                                                                                                                عملکرد تصویری شهرستان الشتر

تاریخچه شهرستان الشتر

شهرستان سلسله یکی از شهرستانهای استان لرستان است که مرکز آن شهر الشتر می‌باشد. این شهرستان از شمال به شهرستان دلفان، از جنوب به شهرستان خرم‌آباد و از شرق به شهرستان بروجرد محدود است.

وسعت شهرستان سلسله ۱۲۱۲کیلومتر مربع است. این شهرستان در ۲۷دقیقه و ۴۰درجه شرقی و ۳۲دقیقه و ۳۳درجه شمالی قرار گرفته است. آب و هوای معتدل کوهستانی دارد.جمعیت این شهرستان، پس از جدا شدن بخش خاوه وملحق شدن آن به شهرستان دلفان، 75000نفر است .

برخی نام سلسله را برگرفته از سئ له سئ له یعنی آب گوارا می‌دانند اما برخی دگر مردم سلسله را از تبار مهاجران کردهای سوریه خوانده‌اند که پدر حسن (وند) و یوسف (وندها) و کولی یا قلی (وندها) و ترکاش (وندها) دانسته‌اند.

·        بخش مرکزی

                                        دهستان دوآب

                                       دهستان قلعه‌مظفری

                                       دهستان هنام

                                      دهستان یوسف‌وند

· بخش فیروزآباد

                   دهستان فیروزآباد

                   دهستان قلائی

الشترمركز شهرستان سلسله در شمال استان لرستان و در غرب ايران است. مردم الشتر به زبان لكي صحبت مي‌كنند. شهر الشتر يكي از زيباترين منطقه‌هاي گردشگري استان لرستان مي‌باشد كه همواره مورد توجه عده زيادي از گردشگران استان و خارج از استان بوده و به دليل منطقه جغرافيايي اش، داراي آب و هواي معتدل است. برخي خاورشناسان سرزمين كهن الشتر را همان «نسا» دانسته‌اند كه داريوش در كتيبة بيستون از آن يادكرده، ولي پورداود در اين نظريه ترديد كرده زيرا نساي ياد شده متعلق به دورة مادها و از مكان هاي مهم پرورش اسب بوده است (ص ۲۸۸۲۹۰)

آثاري چون سفالهاي منقوش و اشياء برنزي كه در دشت الشتر كشف شده‌اند نشانة آباداني اين سرزمين در دوره‌هاي كهن است (استاين، ۲۹۱۲۷۷)

حمدالله مستوفي به وجود آتشكدة اروخش (يا اردخش، اردحش، اروحش) كه قبلاً در آنجا وجود داشته و اصطخري نيز به موقعيت مكاني الشتر اشاره كرده و آنجا را از شهرهاي جبال كه در ۱۰ فرسخي نهاوند و ۱۲ فرسخي شاپورخواست بوده به حساب آورده است(ص ۱۹۷)

 در اواخر سدة ۱۳ش، دژ استواري كه قلعة مظفري نام گرفت، در خاور الشتر، توسط مهري خان اميرالعشاير و مهرعلي خان امير منظم ساخته شد (فرهنگ جغرافيايي ايران، ۶/۲۱). مدتي مهرعلي خان در اين قلعه حكمراني كرد و سرانجام توسط حاكم نظامي لرستان دستگير و اعدام گرديد(استارك، ۲۱، ۲۲) و در حال حاضر قسمتی از آثار باقیمانده این قلعه بعنوان موزه و اداره میراث فرهنگی استفاده میگردد.

تاریخچه و نحوه تهیه و توزیع آب شرب در شهر الشتر :

 شهرداری الشتر در سال 1340 مطابق اسناد موجود با جمعیتی کمتر از 5000 نفر پس از تشکیل اولین انجمن شهر (شورای شهر) دایر گردید .

در ابتدای شروع بکار ، انجمن پیش گفته ، آقای نصرت اله فیضییان را بعنوان شهردار انتخاب و اولین کارگری که در این مجموعه بکارگرفته شد ، فردی بنام عزیزاله یوسفوند بود که در قبال دریافت 750 ریال بعنوان حقوق ماهیانه ، تنها خیابان خاکی این شهر را آبپاشی و جارو و شبها چراغ های فانوس دستی را برای روشنایی خیابان به تیرکهای فلزی واقع در جلوی مغازه ها قرار می داد .

شهرالشتر در آن زمان فاقد آب لوله کشی ، برق ، خیابان آسفالته و ... بوده و تقریباً بصورت یک روستای نسبتاً بزرگ چهره نمایی میکرد .

مردم برای تهیه آب آشامیدنی به دو طریق زیراقدام بعمل میکردند :

1 –خانواده های کم درآمد به ناچار در اولین ساعات روز بوسیله سطلهای فلزی از زرین جوی که از سراب امیر سرچشمه میگرفت آب مورد نیاز خود را برداشت میکردند و گفتنی است که آب مذکور پس از عبور از روستاهای امیر و پابرج ضمن آلوده شدن در دسترس مردم شهر قرار میگرفت و به همین سبب امراض گوناگونی نظیر کچلی ، تراخم و سایر بیماریهای پوستی و روده ایی در میان عامه مردم رایج بود .

2 –افرادی که وضعیت مالی بهتری داشتند آب شرب خود را از آب فروشان سطح شهر ، هر حلب 18 لیتری را به قیمت 2.5 ریال خریداری میکردند ، بسته های آب از چشمه برقی و سراب سرخه تهیه و توسط چهار پایان بداخل شهر حمل می شد .

برای شستشوی ظروف ، البسه و سایر مصارف از آب زرین جوی استفاده می شد . این وضعیت تا سال 1345 ادامه داشت و سرانجام در سال 1343 با پیگیری اعضای انجمن شهر و همکاری فرمانداری خرم آباد از محل اعتبارات برنامه سوم توسعه اقتصادی صنعتی کشورمبلغ 325/341/7 ریال تأمین و بدنبال آن توسط مؤسسه مهندسی مشاوره فرادیس و شرکت پیمانکاری کارسه عملیات اجرایی ایجاد تأسیسات استحصال ، انتقال و توزیع آب شهر شامل حفاری و تجهیز یک حلقه چاه ، احداث مخزن هوایی فلزی به حجم 150 مترمکعب و حدود 1000 متر لوله گذاری شروع گردید و کل پروژه در سال 1345 به بهره برداری رسید . 

گفتنی است که چاه مذکور 86 متر عمق و 26 لیتر در ثانیه آبدهی داشت و با پمپ شافت و غلاف به قطر لوله مکش و رانش 1 اینچ و دو عدد موتور دیزلی بعنوان مولد نیرو تجهیز گردید، با توجه به اینکه کل اشتراکها در ابتدای بهره برداری کمتر از 100 فقره بودند لذا موتورها فقط 4 ساعت در روز روشن می شدند و کل آب مورد نیاز شهر را برای 24 ساعت در مخزن ذخیره می کردند .

در آن زمان هر متر مکعب آب 2 ریال ، آبونمان ماهیانه 50 ریال ، هزینه خرید انشعاب 4000 ریال بود که بوسیله شهرداری وصول می شد .

در سال 1357 با افزایش جمعیت شهری و احساس نیاز بیشتر به آب ، چاه شماره 2 فعلی توسط یک شرکت خارجی - چکسلواکی - با آبدهی 28 لیتر در ثانیه حفاری و بطور مستقیم در مدار تولید قرار گرفت . در سال 1364 وزارت کشور اساسنامه سازمانهای آب و ابسته به شهرداریها را تصویب و به تبع ازآن سازمان آب الشتر نیز فعالیت خود را شروع نمود .

در حال حاضر حدود 33000 نفر در شهر الشتر زندگی شهرنشینی دارند اما با توجه به تحت پوشش بودن 17 روستای واقع در حریم شهر و استفاده از خدمات آب شهری جمعیت تحت پوشش خدمات آبفا شهری بالغ بر 40000 نفر خواهد بود.

در سال 1371 با تصویب قانون تشکیل شرکتهای آب و فاضلاب استانی کلیه تأسیسات موجود، تحویل شرکت آبفای لرستان گردید و از عمده فعالیتهای انجام گرفته در این مدت می توان به موارد زیر اشاره نمود :

*    حفاری و تجهیز 6حلقه چاه با پتانسيل آبي بیش از 200 ليتر بر ثانيه

*    احداث چهار باب مخزن ذخیره بتن مسلح به احجام5000 ، 5000 ، 500 ، 300 متر مکعب

*    اصلاح و بازسازي شبكه هاي فرسوده آب به طول بيش از 60 كيلومتر  

*    احداث و تجهيز آزمايشگاه ( كلرسنجي+ تست ميكروبي)

*    توسعه شبکه آب به متراژ بیش از 75 کیلومتر

*    احداث 11 كيلومتر خط انتقال آب از منابع توليد آب به مخازن ذخيره

*    تحویل شهر فیروزآباد در سال 1381 آز آبفا روستایی با جمعیتی بالغ بر 5000 نفر و احداث شبکه توزیع ، خط انتقال ، حفر و تجهیز دو حلقه چاه ،احداث دو با مخزن ذخیره بتنی و همچنین تعویض انشعابات آب کلیه مشتریکن در شهر مذکور

*    نصب کنتور مغناطیسی بروی خروجی مخازن بمنظور اندازه گیری دقیق آب وارد شده به شبکه توزیع جهت مصارف مشترکین

*    نصب سیستم هوشمند و کنترل از راه دور منابع تولید آب و سطح سنج مخزن ذخیره برای جلوگیری از سرریز مخزن و ممانعت از کاهش آب مخزن

*    جذب نیروهای متخصص و متعهد به تعداد مورد نیاز و بر اساس چارت تشکیلات با تحصیلات لیسانس و فوق لیسانس

*    تنظیم بودجه و اجرای دقیق آن به منظور رسیدن به اهداف کمی و کیفی پیش بینی شده

*    كنترل و مديريت فشار شبكه ، اتفاقات شبكه توزيع و خطوط انتقال، نظارت صحيح بر پروژه هاي آب و فاضلاب و كاهش پرت شبكه به ميزان 20 در صد توليدي

*    افزايش خدمات مطلوب به مشتركين محترم و كسب رضايت عامه مردم و متعاقبا انتخاب اين امور به عنوان دستگاه برتر در بين ادارات سطح شهرستان از جانب فرماندار محترم شهرستان در سال 1388

*    احداث 2 باب ساختمان كلر زن گازي به همراه تاسيسات و تجهيزات مربوطه منجمله اسكرابر( دستگاه خنثي ساز كلر )

*    احداث ساختمان اداري در فضاي مناسب به مساحت عرصه 3000 متر مربع و اعياني 950 متر مربع در دو طبقه

*    مطالعه طرح جمع آوري، انتقال و تصفيه فاضلاب شهر الشتر و اتمام عمليات اجرايي مربوطه به طول 4 كيلومتر خط انتقال و باي پس و 23 كيلومتر خط اصلي و 60 كيلومتر خط فرعي، تملك و احداث ديوار حصار زمين تصفيه خانه فاضلاب به مساحت 31 هكتار

*    برنامه ریزی برای شروع عملیات اجرایی سیویل و مکانیکال تصفیه خانه فاضلاب الشتر بروش B.O.T

  در حال حاضر امور آبفای الشتر دارای 12000 فقره انشعاب آب می باشد . آب تولیدی توسط دو خط انتقال پس از اندازه گیری بوسیله کنتورهای مغناطیسی و تزریق گاز کلر وارد مخزن ذخیره شده و از آنجا جهت     مصرف وارد شبکه توزیع می شود .       

در نهایت ضمن قدردانی از حوصله شما خواننده محترم تقاضامندیم هر گونه پیشنهاد و یا انتقاد سازنده خود را بمنظور بهره برداری اعلام فرمایید.                                                                                                            

اشعاری در وصف الشتر

                                                                       بهشت خدا

                     لرستان کنام دلیران بود                               دلیران پر دل چو شیران بود

                    در این خطه مردان زورآزما                            طلب کرده قوت براه خدا

                    لرستان نگینی که دارد به بر                          ویا تاج زری که دارد به سر

                    الشتر بود یا که جنات حق                              بهاران زمینش چو مرآت حق

                   شنیدم ز فردوسی آن مرد راد                        که مازندران شهر ما یاد باد

                  بگویش ز قولم که مازندران                            نیرزد به کنجی ز ملک لران

                  در اینجا زمین سبز و بالا کبود                         دماغ فلک زین حسد پر ز دود

                  بهاران که گلشن زند خیمه را                          چکاوک بساطش نماید بپا

                  شقایق حیات ابد یافته                                    ز خون زمستان کله بافته

                  زلالی آبش چو اشک بصر                                زمستان در اینجا ندارد اثر

                  ریاحین و نرگس بهر سو بود                           زمینش تو گویی که مینو بود

                 لرستان سراسر بهشت خداست                       ولیکن الشتر بهشتی جداست

                                                                                                                                                   شاعر : رضا حسنوند- (شوریده لرستانی)

مشخصات فردی مدیر:

 

نام و نام خانوادگی :بهروز حسنوند

مدارج تحصیلی : لیسانس مهندسی عمران از دانشگاه تبریز سال 1373 و کارشناس ارشد مهندسی کنترل پروژه بورس وزارت نیرو سال 1381

سوابق خدمتی در شرکت آبفا: از سال 1375 بترتیب با سمتهای : رئیس امورفنی و بهره برداری آبفا خرم آباد(دیماه 95 تا خرداد 76) ، مدیر امور آبفا دورود و رئیس کارخانه لوله بتنی آبفا لرستان (خرداد 76 تا مرداد 79)، مدیر طرحهای جمع آوری و تصفیه خانه های فاضلاب(مرداد 79 تا بهمن 81) ، مدیر امور آبفا الشتر (بهمن 81 تا کنون)در حال انجام وظیفه میباشد.