پیوند های مهم
نظر سنجی
نظرسنجي غير فعال مي باشد
صفحه اصلی > امورات تابعه > امور آب و فاضلاب ازنا 

 

معرفي شهرستان ازنا                                                                                                                                        عملکرد تصویری شهر ازنا            

 :موقعيت

شهرستان ازنا در شمال شرقي استان لرستان بين مدارهاي 49 درجه و 14 دقيقه تا 49 درجه و 38 دقيقه طول شرقي و 33 درجه و 23 دقيقه عرض جغرافيايي قرار گرفته است وسعت اين شهرستان 1212 کيلومتر مربع است که حدود 3/4 درصد از مساحت استان مي باشداين شهرستان از طرف شمال بااستان مرکزي شهرستانهاي شازند و خمين از طرف شرق با شهرستان اليگودرز و از طرف غرب به شهرستان دورود و از طرف جنوب به ارتفاعات اشترانکوه محدود مي گردد.

 :پستي و بلندي

از لحاظ توپوگرافي از دو قسمت تقسيم مي شود که در شمال شهرستان در حوالي روستاي هوش ارتفاع به 2000 متر از سطح دريا مي رسد و ديگري در جنوب در حوالي روستاي نصرت آباد و دره تخت مجددا افزايش يافته به طوريکه در قله اشترانکوه 4050 متر از سطح دريا ارتفاع دارد. پست ترين قسمت شهرستان بستر رودخانه ماربره در نزديکي روستاي چم زمان و دره تخت مي باشد.قسمت مياني شهرستان با ارتفاع 1800 متر شامل زمينهاي هموار مي باشد.شيب عمومي اين شهرستان از شمال به جنوب مي باشد.

 :آب و هوا 

شهرستان ازنا در ميان رشته کوههاي زاگرس مياني قرار گرفته و در معرض جريان هواي غرب که حاوي توده هاي هواي ملايم و مرطوب درياي مديترانه و اقيانوس اطلس مي باشد.اين جريان هواي مرطوب پس از برخورد با کوهها به صورت نزولات جوي و به علت ارتفاع زياد به صورت برف مقداري از رطوبت خود را از دست مي دهد.اين منطقه داراي آب و هواي کوهستاني با زمستانهاي سرد و طولاني همراه با برف و يخبندان به خصوص در دامنه اشترانکوه مي باشد. بر اساس دوره آماري 1364 تا 1371 متوسط بارندگي برابر 703 ميلي متر متوسط درجه حرارت سالانه 5/10 درجه سانتي گراد و ميانگين حداقل درجه حرارت سالانه 43/2 و ميانگين حداکثر درجه حرارت 87/17 درجه سانتي گراد مي باشد.درجه حرارت حداکثر مطلق مربوط به مرداد ماه برابر 39 و درجه حرارت حداقل مطلق مربوط به بهمن ماه و برابر 5/35- درجه  مي باشد. آب و هوا معتدل  و نيم خشک مي باشد.

امورآب وفاضلاب شهرستان ازنا

مدير : ولی اله گودرزی

قبل از تشکيل شرکتهاي آب و فاضلاب مانند ساير نقاط شهري کشور آب مورد نياز شهر توسط سازمان آب سابق که زير نظر شهرداري فعاليت مي نمود تامين مي شده است که با توجه به عدم وجود امکانات فني و علوم روز همراه با يکسري مشکلات از نظر کمي و کيفي مواجه بود . تا اينکه در سال 1372پس از تشکيل شرکتهاي آب و فاضلاب وظيفه تامين آب شرب شهروندان به امور آبفاي ازنا واگذار شد که در نهايت با مجهز شدن امور به امکانات لازم به خصوص تجهيزات پيشرفته و استفاده از لحاظ فارغ التحصيلان دانشگاهي تا حدود زيادي مشکلات قبلي مرتفع و در حال حاضر با وجود افزايش جمعيت آب مورد نياز از لحاظ کمي و کيفي در سطح قابل قبول قرار دارد.تعداد پرسنل فعال در اين امور در حال حاضر 23 نفر مي باشد که از اين تعداد 5 نفر ليسانس يك نفر فوق ديپلم سه نفر ديپلم و مابقي زير ديپلم مي باشد.

:منابع تامين آب شهرستان

در حال حاضر آب مورد نياز شهر ازنا از سفره آب زير زميني دشت ازنا تامين مي گردد.شهر ازنا داراي نه حلقه چاه آب آشاميدني مي باشد.که در حال حاضر  هفت حلقه آن فعال مي باشدو با بهره برداري از مخازن جديد دو حلقه ديگر وارد مدار خواهد شد.برداشت آب از هر يک از چاهها بين 20 الي 40 ليتر در ثانيه مي باشد. نتايج تامين آب از نظر مشخصات شيميايي در مقايسه با استانداردهاي کيفي آب شرب در ايران در حد قابل قبول مي باشد.  

 

اطلاعات پايه شهرستان ازنا

طول شبکه:86 کيلومتر

تعداد چاه :  نه حلقه هفت حلقه فعال -دو حلفه آماده تجهيز و بهره برداري

تعداد مخازن : چهار مخزن - سه مخزن فعال - يک مخزن آماده بهره برداري

طول مخازن انتقال : 9 کيلومتر

حجم مخازن ذخيره:  5900 متر مکعب در حال بهره برداري -  5000 متر مکعب آماده بهره برداري

تعداد کل شير آلات شبکه : 488 عدد

تعداد مشترکين آب : 12100 مشترک